Borkedvelőként sosem kell komoly indok ahhoz, hogy egy pohár jó bort elfogyasszon az ember. Lelkiismeretünk megnyugtatásaként azért vegyük sorba a vörösbor jótékony hatásait!
A vörösbor
- csökkenti a vér káros koleszterin szintjét,
- csökkenti a magas vérnyomást,
- rugalmassá teszi az érfalakat,
- savtartalma segíti az emésztést,
- tisztítja a veséket,
- javítja az E és C vitamin antioxidáns hatását,
- gyulladásgátló hatású,
- sok vasat tartalmaz,
- helyileg használva segít eltüntetni a pattanásokat, bőrhibákat,
- csökkenti az időskori demencia esélyét,
- és még a menstruációs görcsöket is enyhíti.
Ezt a sok remek tulajdonságot a vörösbor a benne lévő antioxidáns anyagoknak, más néven polifenoloknak köszönheti. Minden bor tartalmaz polifenolokat, de a vörösborban nagyobb mennyiségben fordulnak elő.
Ennek oka, hogy a vörösbor készítésénél felhasználják a bor héját is, és mint tudjuk, mindig a héjában van a vitamin. A viccet félretéve, a polifenolok valójában szőlő héjában lévő festőanyagok, amelyek a bort vörösre színezik. Minél mélyebb színű a bor, annál nagyobb arányban tartalmazza ezeket a jótékony vegyületeket.
Kellemetlen mellékhatás, hogy ezek a borok a fogainkat is elszínezhetik – szerencsére manapság a fogfehérítés már bári számára elérhető – de ez igazán kis ár cserébe a sok jóért, amit a vörösbortól kaphatunk.
Ahhoz, hogy a vörösbor fogyasztás jótékony hatásait kihasználhassuk, két szempontot feltétlenül figyelembe kell vennünk. Az egyik a minőség, a másik pedig a mérték.
Ha ezen az oldalon jársz, gondolom nem kell Neked elmondanom, hogy mekkora a különbség a „tablettás” borok, és a valódi szőlőből készült, minőségi borok között.
Míg a mértéktelen alkohol fogyasztás egyértelműen káros, addig a vörösbor mérsékletes fogyasztása tudományos kutatások szerint is hasznos. Ez a mérték hölgyek esetében napi 1-2 dl, míg férfiaknál napi 3-4 dl bort jelent.