A zellerkrémleves egy olcsó és könnyen elkészíthető leves. Nagyon rövid idő előtt elkészül, és szinte semmit nem kell vele csinálni. A zeller különleges, picit édeskés íze miatt akár ünnepi menüben is megállja a helyét.
A népi tapasztalat szerint a zeller vágyfokozó hatású. Ezt vedd figyelembe a menü tervezésénél! 😉
Zellerkrémleves hozzávalók
- 1 közepes méretű zellergumó
- 2 ek. étolaj
- só
- őrölt fehér bors
- víz
- személyenként 1/2 szelet kenyér a levesbetéthez
Zellerkrémleves elkészítésének lépései
Hámozd meg a zellert! A szabálytalan, gyöcsörtös héja miatt érdemes zöldséghámozót használni hozzá.
A zellert vágd először kb. 1 cm vastag szeletekre, majd 1×1 cm-es kockákra.
Minél kisebb kockákra vágod, annál hamarabb megpárolódik.
2 evőkanálnyi napraforgó olajat önts egy lábasba, és tedd bele a kockákra vágott zellert. Sózd meg, és közepes lángon pirítsd át a zeller kockákat.
Önts kb. 0,5 deci vizet a zeller alá, és fedd le. Hagyd, hogy a saját gőzében puhuljon meg! Így a zeller pikáns íze jobban érvényesül a levesben. Pici fehér borssal ízesítsd.
Amikor már félig puha, öntsd fel annyi vízzel, amennyi ellepi.
Amikor a zellerkockák megpuhultak, botmixerrel pürésítsd! Most még valószínűleg sűrű, főzelék állagú. Öntsd fel annyi forró vízzel, hogy számodra megfelelő sűrűségű legyen a zellerkrémleves!
Ha lágyítani szeretnéd az ízét, víz helyett tehetsz bele főzőtejszínt is.
Ha még markánsabb ízt szeretnél, alaplével öntsd fel (vagy dobj bele egy fél húsleves kockázat főzés közben).
Levesbetét zellerkrémleveshez
A legegyszerűbb levesbetét a pirított kenyérkocka.
Személyenként 1/2 szelet szikkadt kenyeret vágj fel 1×1 cm-es kockákra. Serpenyőben, gyakran forgatva-rázogatva pirítsd meg.
A kenyérkockát úgy is elkészítheted, hogy a szelet mindkét oldalát vékonyan megkened vajjal, és felkockázod. A vajas kenyérkockákat tepsire teszed, és sütőben pirítod meg.
Ünnepi alkalomra készíts hozzá különlegesebb levesbetétet!
Ez lehet pirított fenyőmag, parmezán forgács vagy ropogósra sütött sonka is.
Borajánló zellerkrémleveshez
A zeller különleges aromájú: édeskés, mégis kissé fás, földes, érdekes utóízzel.
Ehhez a leveshez egy hasonlóan érdekes bor illik, mégpedig a Kéknyelű. Ízét ugyanolyan nehéz leírni, mint a zellerét. A kéknyelű önmagában kóstolva kissé fanyar ízű, magas savtartalmú bor. Illata virágos, ehhez képest kortyra meglepő is lehet a fanyarsága. Mégis van benne valami megfoghatatlan vonzerő, újabb és újabb kortyot, újabb és újabb poharat kíván belőle az ember.
A zellerkrémleveshez legutóbb a Varga pincészet Kéknyelű borát bontottam ki. Ez a kéknyelű magában hordozza a Badacsonyi borvidék testességét, tüzességét, a bazalt altalaj köves, ásványos ízét.
Kezdő borivóknak egy könnyedebben, édeskésebb bort, a Borbély családi pincészet Tomaj Badacsonyi Rózsakő – Olasz rizling – kéknyelű borát ajánlom hozzá.