A cuvée [ejtsd küvé]több, különböző must vagy bor házasításából készült bort jelent.
A cuvée francia eredetű szó. Franciaországban a cuvée kifejezést elsősorban a hagyományos eljárással készített pezsgőknél használják. Ebben a szövegkörnyezetben a cuvée az első, gyengéd préseléssel készített legjobb minőségű szőlőlét jelenti, ami a pezsgő alapbora.
Magyarországon a küvé elsődleges jelentése a házasítás. Elvben házasíthatók egymással a különböző dűlőkről származó borok is, de általában a különböző szőlőből készült must vagy bor házasítását értjük alatta.
A cuvée bor címkéjén fel kell tüntetni, milyen borokból készült. A borfajták sorrendje a címkén jelzi, milyen arányban kerültek a cuvée-be az egyes borok.
A házasítás célja, hogy a különböző szőlőfajták eltérő íz- és illatjegyeinek felhasználásával kiegyensúlyozott, komplex bor jöjjön létre.
Van, amikor már a friss mustot házasítják, és a különböző szőlők leve együtt forr ki borrá. Van, amikor a kész bort házasítják: különböző évjáratból származó önmagával, vagy más borokkal.
A legismertebb magyar küvé bor az Egri bikavér. Ebben a házasításban kizárólag az egri borvidékről származó kék szőlőből készült bor szerepelhet. Azokból is legalább három különböző féle. Alapját általában a kékfrankos adja, de a házasításban felhasznált egyetlen bor fajtajellegének sem szabad dominálnia a borban.
Másik ismert házasításunk a Gere Kopar bor. Cabernet Franc [ejtsd kaberné fran], Cabernet Sauvignon [ejtsd kaberné szavinyon]és Merlot [ejtsd merló]házasításával készül. A borokat külön szüretelik, erjesztik és érlelik. A három borból 16 hónapos hordós érlelés után állítják össze a cuvée-t.
Cuvée azaz házasítás nem csak vörös, hanem fehér borból is készülhet. Legfrissebb példája a 2010-ben „feltalált” Egri csillag, ami legalább négyféle borból készült házasítás.